T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği bünyesinde sürdürülen ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle!’ adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyası her kesimden vatandaşımızca yoğun ilgi ve takdir görmeye devam ediyor.

Bu kurslarda Türkçe konuşmak mecburi

Kampanya dahilinde eyalet genelinde 24 alanda açılan kurslar, 26 konuda verilen konferans ve seminerler ve 9 adet yarışma ve onlarca proje Almanya’nın eğitim, kültür, spor ve sanat hayatına ve Türk toplumunun yaşam kalitesine katkıda bulunuyor.

25 ALANDA KURSLAR DEVAM EDİYOR
Ataşelikçe, Pforzheim kentinde açılan ve eğitmen İpek Hasan tarafından 8 hafta boyunca verilen ‘Türk Kına ve Makyaj Kursu’ ile Karlsruhe kentinde açılan ve eğitmen Meryem Orhan tarafından 8 hafta boyunca verilen ‘Türk Nakış ve Dikiş Kursu’ ve yine onlarca kentimizde sürdürdüğümüz folklor kurslarımızın programlarını başarıyla tamamlayan veli ve öğrencileri kutlayan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, „İnşallah bundan sonra da başta annelerimize olmak üzere tüm vatandaşlarımıza dil, kültür ve sanatımızın en güzel örneklerini bu tür kurslar maharetiyle sunmaya ve öğretmeye devam edeceğiz, dedi.

KURSLAR AİLE EĞİTİMİ FORMUNDA SÜRDÜRÜLÜYOR
Annenin rolünün çok mühim olduğunu, bu sebeple bu tür eğitimlerde annelerin katılımını görmekten çok mutlu olduğunu belirten T.C.Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı sözlerine şöyle devam etti:

„Almanya’da kadınlarımıza, annelerimize Türkçe, Türk Kültür ve Sanatının en nitelikli örneklerini sunarak hayatın başat bir ortağı haline getirmek istiyoruz. Açtığımız kurslarda konuşma dili olarak kesinlikle Türkçe kullanıyoruz. Kurslarımız bir yönüyle de ‘Aile Eğitimi’ formatında sürdürülüyor.

TÜRKÇE DERSİNE KATILIMA TEŞVİK
Ücretsiz kurslarımıza devam eden katılımcıların çocuklarını Türkçe – Türk Kültürü derslerine göndermelerini özellikle istirham ediyoruz. Almanya’daki vatandaş ve soydaşlarımızın bilvesileyle tanışması, kaynaşması, birlik ve beraberlik içinde sorunlarını bilinçli ve daha kolay bir şekilde çözmelerini de sağlamış oluyoruz. Böylece başta çocuk, genç ve kadınlarımız olmak üzere vatandaşlarımızın hem Türkçe hem de Türk Kültürü bağlamında daha donanımlı ve bilgili olmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

ŞARKILARLA, TÜRKÜLERLE, FOLKLORLA DİLİMİZİ ÖĞRETİYORLAR
Müziğimiz, şarkı ve türkülerimiz, halkoyunlarımız dilimizi, kültür ve tarihimizi, öz değerlerimizi Almanya’daki çocuk ve gençlerimize öğretmek adına en etkili ve en zevkli bir yöntemdir. Şarkı, türkü ve folklorumuzla çocuklarımıza farkına vardırmadan, eğlendirerek dilimizi ve değerlerimizi öğretiyoruz. Severek söylenen bir şarkı ile öğretmek en güzel öğretme şeklidir.

EN KALICI VE ZEVKLİ ÖĞRETME YÖNTEMİ MÜZİK
Öğrencilerimizi kelime, cümle, paragraf, kitap ve testlerle sıkıldığı okul ortamından çıkararak eğlenip yorgunluğunu attığı müzik kurslarımız ve korolarımızda en hızlı ve en kalıcı bir şekilde destekleyici eğitim ve öğretim ortamına alıyoruz. Bu sayede eğitimde başarıyı artırıyoruz.“

Karlsruhe – Yeni Posta