Almanya`da Açık Öğretim, ferngymnasium, abendgymnasium, fernabitur gibi terimlerle anılmakta, normal eğitim sisteminde başarılı olamayanlar için bir imkan sunsa da, Alman egitim sisteminde zor ve pahalı olabilmektedir.

Ancak merkezi Köln`de olan ve Türkiye`deki açık öğretim lisesi sistemini Almanya`ya taşıyan Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı (AÖL-BAP), bulunmaz bir fırsatı bizlere sağlamaktadır. Bu eğitimde derse girmek yerine sadece senede bir kaç defa sınava girilmesi, aylık herhangi bir ücret ödenmemesi, isteyen herkesin sınavsız başvuru yapabilmesi vs Almanya`da Açık Öğretim sistemine olan ilgiyi arttırmaktadır.
 

Almanya`da Acik ögretim
Almanya`da Acik ögretim

Genellikle Türkiye`deki ortaokul eğitimini yarıda bırakarak, liseye başlamadan Almanya`ya gelen vatandaşlarımız, yaşları ne olursa olsun eğitimin öneminin bilinciyle AÖL`den yararlanmak istiyorlar. Böylelikle alınacak bir diplomayla Almanya`da eğitime devam etmek mümkün hale geliyor ve iş olanakları da artıyor.
 

Türkiye veya Almanya`da üniversite okumak isteyen Hauptschule veya Realschule mezunları ise genellikle mesleki eğitimlerinin yanı sıra AÖL BAP Lise bölümüne kayıt olarak, bir kac senede "abitur" sahibi gibi üniversiteye baslayabiliyorlar. Açık Öğretim Almanya`da yaşayanlar için, gerek ortaokul, gerekse lise programlarına kayıt yaptıracak olanlar için eşsiz bir fırsat sunuyor.


Merkezi Almanya`nın Köln sehrinde bulunan AÖL BAP resmi temsilciliği ile irtibata geçerek, ortaokul diplomasına bir kaç dönemde ulaşmak mümkün olabiliyor. Almanya`da şimdiye kadar binlerce gencimiz bu şekilde ortaokul ve liseyi bitirerek üniversite imkanını elde etmiştir. Diğer taraftan Alman veya Türk vatandaşı olmanın bu sisteme kayıt olmak için önemi yoktur. Almanya`da yaşayan herkes diğer şartları taşıdığı takdirde açıköğretim lisesi veya ortaokuluna başvurabilir. Köln ve Münih`te Açık Öğretim okumayı düşünenlere AK Akademi ücretsiz danışmanlık vermektedir. Ayrıca http://www.ak-akademi.com/index.php/aoel sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.