Milli Eğitim Bakanlığı ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği Batı Avrupa Ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız için T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki Açık Öğretim Ortaokulu'nda; ortaokulu tamamlayamayan ve örgün eğitim dışına çıkmış vatandaşlarımıza yönelik Açık Öğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programı uygulanmaktadır. acik ortaokul

Açık Öğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programının 2015-2016 öğretim yılı başvurularının 2015 yılı Ağustos ayı ortası ile Eylül ayı ilk haftası arasında alınması planlanmaktadır. Yeni öğretim yılı başvuruları hakkında güncel bilgileri de görsel, işitsel, yazılı ve sosyal medya üzerinden de takip edilebilir. Adresinizi Köln’deki Batı Avrupa Bürosuna yazılı olarak bildirebilirsiniz. Dilekçe ile başvuranların adresine Ağustos ayının 15’inden sonra bilgi ve başvuru formu gönderilecektir.

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU BATI AVRUPA PROGRAMI

Açık Öğretim Ortaokulu ilköğretimin 5. sınıfını bitirmiş, ilkokulun 4. sınıfını bitirmiş ya da eski ortaokulda örgün eğitimde 6. 7. ve 8. sınıfı terk etmiş öğrencilerin eğitimlerini devam ettirmek amacıyla MEB tarafından düzenlenen ortaöğretim uzaktan eğitim sistemidir.

Herhangi bir nedenle öğrenimlerine devam edemeyen vatandaşlarımıza okula gitme zorunluluğu olmadan uzaktan eğitim yöntemleri ile yarım bıraktıkları öğrenimlerini tamamlama ve bir üst öğrenime devam edebilme imkanı vermektedir.

Ayrıca yurtdışındaki Türk Gençliğinin Türkçe dil düzeylerini ve Türk kültürü bilgisini geliştirmesi, ülkeleri hakkında bilgilerinin artırılması ve ülkeleriyle bağlarının güçlendirilmesini sağlamaktadır. Sistem gereği çalışarak okumak isteyenler, engelli olup örgün eğitime devam edemeyenler, hükümlü olup orta eğitim almak isteyenler, bu sistem sayesinde öğretim düzeyini yükseltmek için ilk adımı atabilirler.